Акне: просто прищі або щось серйозніше?

З давньогрецької слово «акне» можна перекласти як «стрижень, вістря» або «розквіт». Дійсно, мова йде про прищі (вуграх), що мають гнійний стрижень і визріває на шкірі аж до моменту, коли такий гнійник лопається. Запальний процес в даному випадку зачіпає суто певні ділянки шкіри: місця, де сальні залози з’єднані з фолікулами волосків.

Це дуже давнє захворювання: вперше опис акне зустрічається у античного лікаря Аеція. Незважаючи на те, що це найпоширеніший і, як здається на перший погляд, простий недуга, у прищів, що потрапляють під визначення акне, існує цілих три різновиди:

 • папули – прищі в формі запалених точок, без гною всередині;
 • пустули – прищі у вигляді гнійних запалень, які дозрівають і прориваються назовні;
 • комедони – закупорюють пори ороговілі згустки шкірного сала.

Вони по-різному комбінуються, створюючи різні типи акне. Коли пустули утворюються поруч і зливаються між собою, говорять про важку форму захворювання.

Чому у деяких людей виникає акне?

Найчастіше акне починається в підлітковому віці, як відповідь на гормональну перебудову організму, і з часом проходить самостійно. Іноді акне з тієї ж причини (викид гормонів) супроводжує вагітність або силові тренування з використанням стероїдів. Часом акне провокує сильний стрес. Спадковість також має значення: дуже ймовірно, якщо хтось із батьків схильний до акне, що і дитина зіткнеться з цією проблемою.

Серед зовнішніх причин акне називають:

 • атаку мікроорганізмів і паразитів (в т. ч. підшкірного кліща демодекса);
 • лікування препаратами йоду, фтору, брому і особливо хлору, а також прийом літію (призначається зокрема при біполярному розладі) і різних барбітуратів;
 • пошкодження верхнього шару шкіри (часто потрапляє інфекція);
 • хвороби шлунка і кишечника, а також неправильну дієту (зловживання жирним і солодким);
 • проблеми з печінкою, застій жовчі;
 • масоване відмирання клітин шкіри (якщо вони не видаляються з допомогою скрабів).

Що стосується гормональних причин виникнення акне, «відповідальними» в даному випадку є тестостерон і його похідні, плюс з один гормонів групи чинників зростання (а саме т.зв. інсуліноподібний фактор росту I).

Слід також зазначити, що акне у дорослих пацієнтів, які, будучи підлітками, не страждали від вугрової висипки і зіткнулися з нею тільки зараз, може говорити про кісту яєчників і наступаючої менопаузі у жінок, синдромі Кушинга (наднирники виробляють аномально велику кількість гормонів), авітамінози , особливо Е і А, зловживанні стероїдами.

Іноді причиною акне може стати зашкалюючий гістамін в крові: його молекули не тільки відповідають за алергічні реакції, але і серед іншого стимулює вироблення гіпофізом різних гормонів, частина з яких відповідає за утворення вугрів і прищів.

Симптоматика акне

Здається, що симптоми акне – не предмет для розмови; ну що особливого може бути в прищах? Однак це не так. Лікар повинен розуміти, якого саме типу вугри і на яке лікування вони будуть відповідати.

Найбільш проста форма так і називається – акне вульгаріс ( «просте акне»). Фолікули блокуються через перевиробництво шкірного сала, утворюються його відкладення, в яких розмножуються бактерії рropionibacterium acnes – і починається запалення. Propionibacterium acnes живе без повітря, тобто є анаеробним мікроорганізмом, і чутлива в першу чергу до тетрациклінового антибіотиків. Однак за роки їх використання бактерія мутувала і часом проявляє стійкість до тетрацикліну, тому лікарі, переконавшись, що мають справу саме з рropionibacterium acnes, все частіше призначають азитроміцин і адіфлоксацін або натуральні антисептики, такі як куркумін.

Складнішою, ніж акне вульгаріс, формою є т. н. акне кістозне, коли пустули з гноєм утворюють справжні кісти в епідермісі. Їх важливо виявити, а терапія буде потрібно більш потужна.

Не можна не відзначити, що при механічному видаленні прищів іноді з’являються рубці. Їх важливо не сплутати з новими запаленнями і не запустити; рубці піддаються лікуванню, але воно повинно бути своєчасним.

Акне і діагностика

Багатовіковий досвід роботи з акне (перші діагнози були поставлені ще за часів імператора Юстиніана) робить помилку в діагнозі практично нереальною. Однак дещо перевірити все-таки потрібно: наприклад, чи не є причиною акне демодекс. Якщо упустити підшкірного кліща, можна дуже довго і так само безуспішно лікувати вугровий висип – вона все одно буде повертатися.

Крім того, важливо перевірити пацієнта на недуги, що провокують гормональний дисбаланс, авітаміноз або дисбіоз кишечника.

Потрібно також дізнатися, які саме ліки приймає людина – якщо вони є причиною висипу, зовнішнє лікування буде марним.

Нарешті, лікар повинен з’ясувати, з якими речовинами працює хворий (в першу чергу, не пов’язана його діяльність з високими дозами хлору), як часто буває на сонці і чим харчується.

Що можна зробити проти акне самостійно?

Зазвичай ті, хто страждає акне, вдаються до косметичних чисткок і лосьйонів для шкіри. Але ефективність у таких методів низька, адже вони не вбивають бактерії і не відновлюють баланс гормонів. Однак дещо зробити самим все ж можна.

По-перше, слід змінити харчування, звівши до мінімуму прості вуглеводи (солодке, картопля, білий хліб), виключивши смажені і жирні страви. Корисно вживати багато клітковини: висівки, хліб з неочищеного борошна, сирі овочі, фрукти. Дуже корисні періодичні проходження курсів вітамінів групи В. Добре час від часу профілактично приймати вітамінно-мінеральні комплекси і пробіотики.

По-друге, якщо ви займаєтеся бодібілдингом, потрібно відмовитися від стероїдів анаболізму типу і звернутися до т. Зв. низкоандрогенний, що не провокує мега-викиди тестостерону.

По-третє, жінкам, які не збираються найближчим часом народжувати, варто розглянути прийом протизаплідних таблеток, що пригнічують андрогенні гормони.

По-четверте, вибирайте засоби гігієни з лужним рівнем 5.5, відповідним нашій шкірі. Неправда, що господарське мило допомагає позбутися від акне – воно дуже лужне, і це тільки шкодить! А ось митися потрібно частіше, не можна дозволяти собі залишатися спітніле, тому що в поту розмножуються бактерії.

По-п’яте, дуже ефективно знижувати рівень гістаміну. Звичайно, традиційні протигістамінні препарати повинен призначати тільки лікар з урахуванням їх побічних ефектів (проблеми з реакціями, загальмованість). Але з деяких пір на ринку з’явилися засоби, що відновлюють рівень власної діаміноксідази і, відповідно, природним шляхом знижують гістамін – це глюкоманнан і пробіотики з Bifidobacterium lactis HNO19, Lactobacillus acidophilus La-14, Bifidobacterium longum Bl-05, Lactobacillus plantarum Lp-115. У нашій країні вони представлені препаратами OptiFiber Lean і ProbioMax Daily DF виробництва американської компанії XYMOGEN. Ліки довели свою високу ефективність.

Нарешті, якщо ви схильні до акне, кидайте курити: доведено, що тютюн провокує висип.

Як лікують акне лікарі?

Сьогодні вчені всерйоз просунулися в пошуку гена, який відповідає за схильність до акне. Є також розробки, що дозволяють вивести клітку-фаг за типом лейкоцита, яка буде вибірково знищувати рropionibacterium acnes. Але поки лікування акне складається з:

 

 • дієти: максимально виключити прості вуглеводи (солодке, картопля, білий хліб), смажені та жирні страви, шоколад. кава. Корисно вживати багато клітковини: висівки, хліб з неочищеного борошна, сирі овочі, фрукти.
 • застосування антибіотиків (робляться аналізи на чутливість, за підсумками яких терапевт вибирає з азитроміцину, еритроміцину, доксицикліну та інших тетрациклінових, або триметоприму)
  • Також, сучасна медицина прагне до використання натуральних антибактеріальних засобів. В даному випадку ефективна буде куркума, але вона має дуже низьку біодоступність, тому вченими створена спеціальна форма – BCM-95, яка ефективно проникає в кров’яне русло і виконує свою антисептичну роль (CurcuPlex-95);
 • нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, особливо мікробіома кишечника і функції печінки.
  • Недарма кажуть, що шкіра є відображенням шлунково-кишкового тракту. Проблеми з печінкою, дисбаланс між хорошою і патогенною мікрофлорою часто проявляється у вигляді висипки на шкірі. В даному випадку необхідний гепатопротектор з доведеною ефективністю – альфа-ліполіевая кислота + селен + N-ацетил-L-цистеїн (Liver Protect) і комплекс пре-і пробіотиків для забезпечення кишечника корисною мікрофлорою і створення їй комфортних умов для збереження і розмноження (OptiFiber Lean і ProbioMax Daily DF). Також цей комплекс допоможе знизити рівень гістаміну, який може являеться причиною висипного на шкірі.
 • використання гормональних препаратів, що пригнічують зайвий тестостерон (прогестерону, естрогену);
 • виведення зайвої рідини (популярний засіб – діуретик спіронолактон);
 • косметичних процедур з використанням зовнішнього бактерицидний засіб Бензоілпероксід, цинку, азелаїнової кислоти;
 • пілінгів гліколевої і саліцилової кислоти (тільки в поєднанні з антибактеріальною або гормональної терапією);
 • лікування полівітамінними комплексами, з дозою вітаміну А, не менше 200% денної норми, омега-3 кислотами з високим ступенем очищення (Active Essentials);
 • опромінення спеціальними лампами (фототерапія) і лазером;

Чи існує профілактика?

Для людей, схильних до акне, є хороші новини: правильний спосіб життя може якщо не звести нанівець, то сильно зменшити проблему. У це поняття входить:

 • правильна дієта (без насичених жирів, простих вуглеводів, смажених і гострих страв);
 • прийом всередину і використання зовнішньо препаратів цинку в формі гліцинат, який робить сальні залози куди менш активними і знімає запалення (Zinc Glycinate)
CLOSE
Add to cart

×