Хронічний стрес ставить здоров’я під загрозу

Стрес – це природна і необхідна реакція організму. Вона з’явилася у стародавньої людини еволюційно, щоб захистити від загроз з боку хижаків і інших небезпек. Сьогодні такі загрози рідкісні, але це не означає, що в житті стало менше стресу.

Навпаки, кожен день люди стикаються з численними проблемами, такими як, величезна робоча й інформаційне навантаження, фінансові питання, занепокоєння про рідних і близьких. Тіло розглядає ці дрібні (на перший погляд) труднощі як загрози. В результаті людина постійно відчуває себе на взводі або, навпаки, і пригніченим. Але цього можна і потрібно чинити опір. Не можна дозволяти стресу контролювати наше життя.

Розуміння реакції природного стресу

Коли людина стикається з загрозою, наприклад, під час ранкової пробіжки на нього раптово загавкали велика собака, гіпоталамус (крихітна область біля основи головного мозку) актівізірет систему тривоги в організмі. Завдяки поєднанню нервових і гормональних сигналів ця система спонукає наднирники виділити гормони стресу – адреналін і кортизол.

Адреналін збільшує частоту серцевих скорочень, підвищує кров’яний тиск і витрата енергії. Кортизол, основний гормон стресу, збільшує рівень цукру (глюкози) в крові, покращує використання глюкози мозком і підвищує доступність поживних речовин для тканин організму.

У той же час, кортизол обмежує функції, які були б несуттєвими або згубними в разі боротьби. Цей гормон змінює реакції імунної системи, пригнічує травну, репродуктивну системи і процеси росту. Також ця складна природна сигналізація спілкується з регіонами мозку, які контролюють настрій, мотивацію і страх.

Чим небезпечний стрес?

Система стрес-реакції організму зазвичай самообмежується. Як тільки загроза йде, рівні гормонів повертаються до норми. У міру зниження рівня адреналіну і кортизолу частота серцевих скорочень і артеріального тиску повертається до вихідних рівнях, а інші системи відновлюють свою звичайну діяльність, що не має негативного впливу на загальний стан здров’я.

Але довгострокова активація системи стрес-реакції – і подальший вплив кортизолу та інших гормонів стресу – може порушити майже всі процеси в організмі. Це є підвищеним ризиком виникнення численних проблем зі здоров’ям, у тому числі:

 • тривожність
 • депресія
 • проблеми з травленням
 • головні болі
 • хвороби серця
 • проблеми зі сном
 • збільшення ваги
 • погіршення пам’яті
 • концентрації уваги

Ось чому так важливо вивчати способи управління стрессорами.

Чи у всіх однакова реакція на стрес?

У кожної людини реакція на стресову подію різна. На те, як індивід відреагує на стресори, впливають такі чинники як:

 • Генетика: реакція людей на стресові ситуації і наскільки добре і швидко він відновлюється після стресу, залежить від генів. Є деякі варіанти генів, які збільшують ризик розвитку порушень в більшій мірі.
 • Життєвий досвід: результати стресових ситуацій «записуються» і аналізуються головним мозком, що в подальшому визначає реакцію на подібний подразник.

Як керувати стресом?

Стресові ситуації – це факт життя. Їх неможливо зовсім виключити. Але можливо вжити заходів для управління ними.

Стратегії управління стресом включають:

 • Правильне харчування, регулярні фізичні навантаження, досить сну
 • Практика релаксаційних методів, таких як йога, масаж або медитація
 • Заняття не професійною діяльністю (наприклад, читання книги або прослуховування музики)
 • Соціальна активність

Професійна консультація та специфічна терапія в разі потреби

Лікування хронічного стресу краще проводити натуральними очищеними препаратами, які мають переваги у вигляді можливості «в корені» вирішити проблему, побороти неприємні симптоми і при цьому м’яко вбудуватися в роботу організму, не порушуючи функціонування інших органів і систем.

Користь від уміння керувати стресом – це спокій, тривала і здорове життя!

CLOSE
Add to cart

×