Болі в м’язах і суглобах

Що таке фіброміалгія або болі в м’язах і суглобах?

Самостійний діагноз «фіброміалгія» з’явився в лікарській практиці порівняно недавно. Раніше ніхто не розглядав постійні м’язові болі як окрему хворобу. Вважалося, що це – один із проявів інших нездужань, або просто наслідок втоми.  Але з часом вдалося встановити, що приблизно в чотирьох випадках зі ста ніяких клінічних причин для постійних болів в м’язах (причому по всьому тілу) немає, а ось болю – є. Лікарі також помітили, що дуже часто пацієнти з таким симптомом скаржаться на функціональні розлади кишечника і шлунка (запор, пронос, нетравлення, болі), проблеми зі сном, часті спазми, хронічну втому (а іноді мають в анамнезі депресивний епізод), гіперчутливість до спеки і холоду, дуже низький больовий поріг. І все це на тлі постійних м’язових болів. В результаті з’явився медичний термін «фибромиалгия» (дослівно – «біль в м’язових волокнах»).

Чому виникає фіброміалгія?

Насправді ми не знаємо в точності, чому деякі люди хворіють фіброміалгією. Деякий час тому передбачалося, що в основі недуги – неврологічні або навіть психіатричні причини, але зараз стало ясно, що депресії і розлади сну є наслідками фіброміалгії, а не її причинами (та й хто не буде страждати від пригніченого стану духу і безсоння, коли відчуває нескінченні болю?). Крім того, далеко не у всіх хворих фіброміалгією є такі прояви, як проблеми зі сном, тривожність і депресія.

Другий (а хронологічно – першої) була ідея про те, що фіброміалгія викликається запаленням, як, припустимо, артрит. Але ніяких запальних маркерів у пацієнтів з болями в м’язових волокнах виявлено не було.

Були припущення, що зв’язували фіброміалгію з порушенням у пацієнта входження в фазу глибокого сну, але переконливо довести ці теорії не вдалося.

Що вдалося підтвердити – так це те, що у тих, хто страждає фіброміалгією, нервових закінчень в тілі більше, ніж у інших людей, особливо в стопах і долонях; більше і дрібних судин, які регулюють тепло в організмі. Ймовірно, саме проблеми в їх роботи призводять до порушення кровотоку в м’язових волокнах і більш інтенсивній передачі больових імпульсів в мозок.

Уточнимо, що м’язові болі іноді викликають викиди гістаміну – речовини, відомого як провідник проявів алергії, але крім цього скорочує м’язи (гладкі), від чого Сознікающіе судоми і спазми, що викликає загустіння крові, втручається в роботу нервової системи.

Фіброміалгія: симптоми і причини

З проявами цього захворювання визначитися простіше, ніж з причинами. Отже, головні симптоми фіброміалгії:

 • м’язовий біль в будь-якій ділянці тіла, як правило, ще й симетрична (болять обидві руки, обидві ноги і т. д.);
 • проблеми зі сном, особливо з його глибокою фазою, відчуття розбитості вранці – хворий може спати багато годин, але так і не виспатися;
 • головний біль за типом «головного болю напруги»;
 • немеющіе кінцівки;
 • чутливість до погоди;
 • спазми, судоми;
 • опухання різних частин тіла;
 • порушення концентрації уваги;
 • проблеми з перебуванням в статичному (стоячи, сидячи) або динамічному (ходьба) стані.

Як діагностують фіброміалгію?

Щоб отримати діагноз істинної фіброміалгії, потрібно виключити шляхом аналізів артрит, ревматизм, порушення роботи щитовидної залози, підвищений пролактин. Коли це зроблено, визначають, чи відповідають симптоми пацієнта т.зв. «Обов’язковим» критеріям:

 • болі по всьому тілу;
 • скутість м’язів;
 • (І те й інше протягом не менше трьох місяців).

Потім лікар перевіряє чутливість в певних точках тіла з навантаженням. Всього їх вісімнадцять, і для постановки діагнозу досить, якщо болем відгукнеться дванадцять з них.

Серед «необов’язкових» або «малих» критеріїв, які самі по собі не можуть бути базою для діагнозу, але підтверджують його – порушення сну, ранкова втома.

Як самостійно купірувати прояви фіброміалгії?

Найбільш корисними вважаються легкі фізичні навантаження, які тренують судини і нервові закінчення. Це в першу чергу йога, потім – пілатес і аеробіка, система лікувальної фізкультури (ЛФК). Дуже добре допомагає все, що задіє концентрацію і дає позитивні враження – тут знову на передньому плані йога, а також велосипед, особливо велосипедні прогулянки за містом.

Всі види природного терапії (камнелеченіе, водотерапія, лікування звуками і світлом), виїзди на природу, довгі прогулянки в дикій місцевості теж довели свою ефективність при фіброміалгії. Арт-терапія та будь-які види рукоділля відмінно мобілізують ресурси організму, не кажучи про те, що вони відволікають від болю.

Безпечним і, швидше за все, дуже ефективним засобом буде спробувати препарати з ферментом діаміноксідази. Цей фермент бореться з потрапили в кров гистамином, але не так, як робили старі протигістамінні препарати, які завжди мають побічний ефект у вигляді гальмування реакцій і сонливості. Діаміноксидазу (DAO) працює безпосередньо, діє точково, строго в тонкому кишечнику, і виходить назовні незмінною, не вступаючи в метаболічні процеси. Дуже часто прибрати з організму зайвий гістамін виявляється достатнім для суттєвого полегшення фіброміалгії.

Лікарська допомога при фіброміалгії

Завдання терапевта в даному випадку – чи не поставити пацієнта в залежність від знеболювальних, а, навпаки, направити його по шляху одужання. Лікар зазвичай виписує курс масажу, але (і це особливо важливо!) Не глибокого, а також рекомендує абонемент в басейн і описані вище види тренувань. Часто призначається також робота з психотерапевтом і аутотренінг. У деяких країнах для лікування фіброміалгії використовують холод (кріотерапія, заморожування до -100-150 ° С) і голковколювання. З деяких пір почали говорити про ефективність такого препарату, як муколітик (ліки від кашлю) гвайфензін, але поки в медичних колах немає єдиної думки про подібне лікування.

Чи можлива профілактика фіброміалгії?

На жаль, природа захворювання не передбачає серйозних профілактичних заходів. Але якщо контролювати стрес і якість сну, а також практикувати йогу та інші м’які види регулярної фізичної активності, прояви фіброміалгії можна істотно знизити.

CLOSE
Add to cart

×