Дисменорея

Дисменорея: що це за діагноз?

Під дісменорєєй розуміється проблема, що виражається в тому, що кожен місяць під час менструації жінка відчуває сильні переймоподібні болі, які супроводжуються масою інших неприємних відчуттів: нудотою, падінням тиску, сильним головним болем і запамороченням, слабкістю аж до непритомності і т. д. Все це виснажує пацієнтку, робить її непрацездатною (багато жінок не виходять на роботу в такі дні). При дисменореї погіршується пам’ять і може піднятися температура. І це не унікальний синдром: від таких проявів страждає до половини всіх жінок на планеті.

Чому виникає дисменорея?

По-перше, розрізняють дисменорею «первинну» і «вторинну». Одна проявляється на початку дозрівання і не пов’язана з травмами або деформацією репродуктивних органів; інша є відповіддю на оперативні втручання, невдалу установку контрацептивної спіралі і т. д. Найімовірніше, дисменорея первинного типу виникає через надлишку простагландинів, які утворюються з відмираючих в процесі менструації ендометріальних клітин. Але чому так відбувається не у всіх жінок – поки неясно. Що стосується дисменореї вторинного типу, вона обумовлена ​​механічними змінами в структурі репродуктивної системи і запальними процесами.

З великою ймовірністю дисменорея проявить себе, якщо у жінки є:

 • пороки розвитку матки, труб і яєчників;
 • варикоз вен матки;
 • діагностовано патологічне розростання ендометрія (ендометріоз);
 • недорозвинені статеві органи;
 • матка з загином;
 • цервицит (запалення шийки матки), аднексит (запалення труб і яєчників), кісти яєчників;
 • пухлина-міома;
 • спайки в маткових трубах;
 • порушений процес вироблення простагландинів – провідників запалення і болю в організмі;
 • розірвані маткові зв’язки (т. зв. «Синдром Аллена-Мастерса»)
 • дисбаланс гормонів;
 • встановлена ​​протизаплідна спіраль.

До дисменореї також схильні дівчата субтильної, астенічної статури. Однак це все – лише тенденції, а по суті від патологічно хворобливих місячних не застрахований ніхто.

Симптоми дисменореї

Проблема вперше проявляє себе з початком статевого дозрівання. Крім сильних болів, що нагадують сутички (так виходить матковий ендометрій), дисменорея супроводжується нудотою (іноді навіть блювотою), втратою апетиту, підвищеним слиновиділенням або, навпаки, сухістю в порожнині рота, підйомом температури на кілька градусів, метеоризмом і проносом, «ватяними» кінцівками і запамороченнями, а іноді і непритомністю. Буває так, що жінку особливо сильно дошкуляє якийсь один симптом зі списку, так що біль вже не грає провідну роль.

Діагностика у випадку дисменореї

При таких скаргах, як описані вище, лікар повинен насамперед встановити, чи тільки під час менструацій проявляються описані вище симптоми і не ховаються чи за ними небезпечні захворювання. Якщо пухлин, проривів, гнійного запалення і т. д. Не виявилося, фахівець звертає увагу на те, скільки пацієнтці років (зазвичай дисменорея первинного типу проявляється у зовсім молодих), якого вона статури, коли вперше з’явилися скарги, чи є у хворої прояви вегето судинної дистонії (у жінок з ВСД дисменорея зустрічається частіше). Анатомічні дефекти і внутрішньоматкова спіраль – також вказівки на дісменорею.

Відзначимо, що не тільки простагландини (провідники запалення), але і гістамін (відомий як провідник алергічних проявів) може бути причиною дисменореї. Серед менш відомих ефектів гістаміну – спазм гладкої мускулатури (а значить, і матки, яка і так страждає), загустение крові (дуже погано при місячних), набряки (які і так виникають напередодні менструації), падіння тиску (що ще більше підсилює слабкість) . Традиційні антигістамінні ліки (діазолін, тавегіл і ін.) Погано підходять в даному випадку – вони гальмують реакції і вганяють у сон, а жінка з дисменореей і так страждає від схожих явищ. Хороший вихід – приймати діаміноксидазу (DAO) у вигляді добавок. Це фермент, що знищує в крові гістамін, причому DAO не вступає в обмін речовин і не пригнічує психіку.

Як можна лікувати дисменорею самостійно?

Якщо точно відомо, що гострих запальних процесів і пухлин немає, а мова йде тільки про дисменорее, є сенс приймати під час місячних прості спазмолітики (дротаверин в будь-якій формі, спазмалгон і т. д.), По максимуму скорочуючи рухову і соціальну активність.

Лікарі рекомендують для зняття симптомів дисменореї препарати, що пригнічують викид простагландинів: це в першу чергу протизапальні препарати нестероїдного типу, такі, як диклофенак або ібупрофен, німесулід (брендові назви – «найз», «німесіл»), а також індометацин. Аспірин, теж відноситься до нестероїдних протизапальних, застосовувати проти дисменореї небажано, так як він може надмірно посилити кровотечу. Вважається, що німесулід – кращий з доступних варіантів.

Медичні методи лікування дисменореї

Терапія починається з зменшення товщини ендометрію, для чого застосовують різні гормональні препарати, в тому числі протизаплідні таблетки, а в випадку з дисменореєю вторинного типу потрібно лікувати і саму проблему, через яку розвинулася ця патологія (аднексит, міома і т. д.) .

Що можна зробити для профілактики дисменореї?

Регулярні огляди у гінеколога на предмет зайвого розростання ендометрія і запалень – профілактичний засіб номер один. Як вже говорилося вище, непогано працюють на випередження симптомів дисменореї заздалегідь прийняті нестероїдні протизапальні – особливо німесулід. Жінкам, схильним до дисменорее, не можна вибирати внутрішньоматкову спіраль як контрацептив, і не можна допускати будь-які вискоблювання матки, в т. ч. аборт.

CLOSE
Add to cart

×