Фолати Целіакія

ЯК ЗАПОВНИТИ ДЕФІЦИТ ВІТАМІНІВ ГРУПИ «В» ПРИ ПОРУШЕННЯХ ФОЛАТНОГО ЦИКЛУ.

Найважливішими представниками цієї групою вітамінів є фолієва кислота (вітамін В9) і кобаламін (вітамін В12). Ці вітаміни залучені в один з найважливіших біохімічних процесів, який відбувається в нашому організмі, – фолатний цикл. Збалансована робота фолатного циклу підтримує стабільність нашого генетичного матеріалу, перешкоджає виникненню пухлин. Якщо фолатний цикл порушений, то накопичується токсичний продукт – гомоцистеїн. В акушерсько-гінекологічній практиці вагітним часто призначають фолієву кислоту, в якості профілактики розвитку патології плода, однак не у всіх пацієнток таке призначення дає позитивний ефект, і так само супроводжується збільшенням гомоцестеЇна в аналізах крові. Клейковина злаків є цінним джерелом вітамінів групи В, тому у пацієнтів з целіакію або синдромом мальабсорбції (хвороба Крона, запальні захворювання кишечника та ін.) Часто виникає дефіцит вітамінів групи В.

Чим загрожує нестача фолієвої кислоти і вітаміну В12?

Накопичення гомоцистеїну супроводжується виникненням ряду проблем зі здоров’ям. При цьому, чим довше зберігається його підвищений вміст в організмі, тим вище ризик ускладнень!

 • Гомоцистеїн ушкоджує стінки судин, збільшуючи ризик гіпертонічної хвороби, атеросклерозу, інсульту і інфаркту.
 • Гомоцистеїн пошкоджує нервові клітини, порушуючи процеси нервової провідності, приводячи до неврологічних захворювань.
 • Гомоцистеїн токсично діє на плід при вагітності, збільшуючи ризик мертвонародження, народження дітей з хромосомними патологіями.
 • Нестача фолієвої кислоти і вітаміну В12 знімають «захист» з молекули ДНК в клітинах, що збільшує ризик онкології.

Участь фолатів (5-метілтетрагідрофолата) і вітаміну В12 в процесах метилування (рис. 1)

Метилування ключовий процес функціонування ДНК і його порушення призводить до різних патологічних станів від порушення розвитку плоду до виникнення пухлинних захворювань.

Як дізнатися, чи є дефіцит фолієвої кислоти і вітамінуВ12?

Необхідно здати аналіз крові на наступні показники:

 • вміст фолієвої кислоти
 • вміст гомоцистеїну
 • вміст вітаміну В12

Порушення хоча б одного з цих показників є маркером дефіциту вітамінів групи В і / або порушення їх обміну!

Як правильно заповнити дефіцит вітамінів групи В?

Для того, щоб правильно заповнити наявний дефіцит вітамінів групи В необхідно пройти генетичне тестування. Справа в тому, що дефіцит вітамінів групи В може виникати через двох причин (або їх комбінації):

1. Недостатнє надходження з їжею.

2. Порушення обміну, викликане генетичним порушенням.

Якщо гени, що відповідають за обмін фолієвої кислоти і вітаміну В12, знаходяться в нормі, то Вам необхідно переглянути свій раціон (листова зелень, яловича і куряча печінка, горіхи – ввести в раціон). Також допоможе прийом вітамінів групи В.

Але якщо виявляється порушення в певних генах (MTHFR, MTR, MTRR), то потрібен зовсім інший підхід! При поломці в цих генах не працює (або працює дуже погано) спеціальну речовину (фермент), який переводить вітаміни групи В в необхідну організму форму! В цьому випадку, спроби заповнити дефіцит вітамінів за допомогою харчування (особливо вживання м’яса, печінки, молочних продуктів) навпаки призводить до погіршення ситуації. Не працюють в даному випадку і «звичайні» вітаміни. Чому? Тому що вони містять ту форму вітамінів, яка не може бути засвоєна організмом, при наявності «поломки» в даних генах. Надмірний прийом вітамінів в такому випадку також може надавати токсичну дію.

Провести діагностику і дізнатися чи є у людини дефект в генах MTHFR, MTR, MTRR можна в Німецькому діагностичному центрі Св. Павла (м.Одеса), причому зробити це можна навіть дистанційно, детальніше по посиланню.

Частота виникнення поліморфізму генів в різних країнах істотно різниться, і для країн Європи становить приблизно 15-20% (рис.2)

Клінічні дослідження підкреслюють важливість додавання фолату при:

 • Дефект нервової трубки
 • Чоловіче і жіноче безпліддя
 • спонтанний аборт
 • Ішемічна хвороба серця
 • Макроцітная анемія
 • Метотрексатная терапія
 • епілепсія
 • Дратівливе захворювання кишечника
 • Когнітивний дефіцит у літніх людей

Спосіб життя, що приводить до зниження рівня фолатів:

Вживання копчених продуктів, алкоголю, розлади травлення, рідкісне споживання овочів, тривалі дієти, куріння

Якщо ж поліморфізм генів підтвердився, єдино можливим рішенням є прийом препаратів, що містять вже активовану форму вітамінів групи В: метілфолат (метілВ9), метилкобаламін (метілВ12). Така форма може відразу ж використовуватися організмом для його потреб. У світі запатентованим препаратом активної форми фолієвої кислоти є формула Quatrefolic, а вітаміну В12 – MecobalActive.

Quatrefolic представлений препаратом 5-MTHF від компанії Xymogen, і має в склав 1000 мкг 5-метілфолата для профілактики, лікування легкого ступеня патологій. При порушеннях середнього та тяжкого ступеня краще використовувати 5-MTHF ES містить 5000 мкг Quatrefolic в капсулі.

У разі порушення фолатного обміну, дефіциту фолатів на тлі дефіциту вітаміну В12 необхідна комбінація Quatrefolic і MecobalActive – це препарат 5-MTHF + B12, що містить обидві інноваційні формули в оптимальному співвідношенні.

Аналогічно вирішується проблема збільшення гомоцистеїну у вагітних, з метою профілактики патології розвитку нервової трубки плода.

Через генетичного дефекту матері і порушення роботи ферменту вагітні повинні одержувати кінцеву форму фолатів 5-MTHF або 5-MTHF + B12

Генетичний дефект ферменту 5-метілтетрагідрофоллатредуктази, що приводить до порушення перетворення фолієвої кислоти в кінцеву активну форму 5 -метілтетрагідроволат (5-MTHF) (рис.3)

Міжнародне визнання:

Незалежна експертна група провела оцінку повної інформації про безпеку та токсичності GRAS ( «Загальновизнана як безпечна»). Група прийшла до висновку, що Quatrefolic ® є абсолютно безпечним харчовим інгредієнтом, відповідно до вимоги FDA (USA).

Quatrefolic ® був ретельно перевірений на безпеку. Він проводиться в строгих процедурах контролю якості, дозволяючи Gnosis просувати продукт для застосування в різних традиційних харчових продуктах, напоях і добавках.

Європейське управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) прийняло позитивне наукова думка після ретельної оцінки даних з безпеки та біодоступності, процес, який триває майже два з половиною роки, на закінчення, що Quatrefolic ® може бути доданий для харчових цілей в харчові добавки як джерело фолату .

Позитивне наукова думка була спрямована в Європейську комісію для публікації дозволу на отримання нової продовольчої допомоги і подальшого внесення змін до Директиви про харчові продукти 2002/46 / EC.

Серпень 2010 г

США: GRAS – незалежна експертна група підтверджує, що глюкозамін сіль Quatrefolic ®, (6S) -5-метілтетрагідрофоліевая кислота «загальновизнана як безпечна» ( «GRAS») харчова добавка для використання в якості джерела фолату в звичайних і медичних продуктах.

Грудень 2010

США: FDA Повідомлення FDA приймає повідомлення про Quatrefolic ® в якості джерела природної форми фолату для застосування в харчових добавках в якості нового дієтичного інгредієнт (спеціальна процедура повного контролю, яка триватиме кілька років. За статистикою, тільки 20% з новостворених продуктів проходять цю процедуру до кінця)

Жовтень 2013 р

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: EFSA затвердив позитивне рішення, що Quatrefolic ® можна додавати для харчових цілей в харчові добавки як джерело фолату.

Березень 2014

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: Європейська комісія схвалила використання Quatrefolic ® в ЄС в якості нового харчового інгредієнта для використання в харчових добавках.

Березень 2015 р

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: Після сприятливого думки спеціального органу з контролю в список вітамінних і мінеральних речовин, що міститься у Додатку II до Директиви 2002/46 / EC, був офіційно змінено, включаючи Quatrefolic ® – глюкозаміну (6S) -5-метілтетрагідрофоліевой кислоти, яка може бути використана при виробництві харчових добавок, що продаються в межах Європейської співдружності.

Лютий 2016

КИТАЙ: Quatrefolic ® схвалений китайським Міністерством охорони здоров’я. Quatrefolic ® був схвалений в якості харчової добавки Міністерством охорони здоров’я Китайської Народної Республіки Китай (МЗ) і було включено в регуляцію GB 2760-2011-Національний стандарт продовольчої безпеки.

Литература:

1. http://www.quatrefolic.com/index.php

2. http://con-med.ru/magazines/gynecology/gynecology-02-2013/omega_3_polinenasyshchennye_zhirnye_kisloty_i_aktivnye_folaty_perspektivy_kompleksnogo_primeneniya_d/?&current_fieldset=SOCSERV

3. http://www.anaturalhealingcenter.com/documents/Thorne/monos/5mthf_mono_11.4.pdf

4. http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/135.pdf

5. Determination of 5-methyltetrahydrofolate in cerebrospinal fluid of paediatric patients: Reference values for a paediatric population. Aida Ormazabal and other, Clinica Chimica Acta 371 (2006) 159–162

6. http://www.usahealthsystem.com/workfiles/com_docs/academicdepartments/internalmedicine/clb/research/2011-05-03.pdf

7. http://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2017/TX/C6TX00247A#!divAbstract

8. Determination of CSF 5-methyltetrahydrofolate in children and its application for defects of folate transport and metabolism.Akiyama M, Akiyama T, Kanamaru K, Kuribayashi M, Tada H, Shiokawa T, Toda S, Imai K, Kobayashi Y, Tohyama J, Sakakibara T, Yoshinaga H, Kobayashi K Clin Chim Acta. 2016 Sep 1;460:120-5. doi: 10.1016/j.cca.2016.06.032. Epub 2016 Jun 27. PMID: 27363740

9. Neurological improvement following intravenous high-dose folinic acid for cerebral folate transporter deficiency caused by FOLR-1 mutation. Delmelle F, Thöny B, Clapuyt P, Blau N, Nassogne MC. Eur J Paediatr Neurol. 2016 Sep;20(5):709-13. doi: 10.1016/j.ejpn.2016.05.021. Epub 2016 Jun 13. PMID: 27328863

10. Folic acid induces cell type-specific changes in the transcriptome of breast cancer cell lines: a proof-of-concept study. Price RJ, Lillycrop KA, Burdge GC. J Nutr Sci. 2016 Apr 26;5:e17. doi: 10.1017/jns.2016.8. e Collection 2016. PMID: 27293554

11. Total folate and 5-methyltetrahydrofolate in the cerebrospinal fluid of children: correlation and reference values. Akiyama T, Tada H, Shiokawa T, Kobayashi K, Yoshinaga H.Clin Chem Lab Med. 2015 Nov;53(12):2009-14. doi: 10.1515/cclm-2015-0208. PMID: 25941913

12. Folate depletion and increased glutamation in juvenile idiopathic arthritis patients treated with methotrexate. Funk RS, van Haandel L, Leeder JS, Becker ML. Arthritis Rheumatol. 2014 Dec;66(12):3476-85. doi: 10.1002/art.38865. PMID: 25186097

13. Cerebral folate deficiency: a neurometabolic syndrome? Mangold S, Blau N, Opladen T, Steinfeld R, Wessling B, Zerres K, Häusler M. Mol Genet Metab. 2011 Nov;104(3):369-72. doi: 10.1016/j.ymgme.2011.06.004. Epub 2011 Jun 14. PMID: 21737328

14. Using logic programming for modeling the one-carbon metabolism network to study the impact of folate deficiency on methylation processes. Gnimpieba EZ, Eveillard D, Guéant JL, Chango A. Mol Biosyst. 2011 Aug;7(8):2508-21. doi: 10.1039/c1mb05102d. Epub 2011 Jun 7. PMID: 21647531

15. Cerebral folate deficiency. Hyland K, Shoffner J, Heales SJ. J Inherit Metab Dis. 2010 Oct;33(5):563-70. doi: 10.1007/s10545-010-9159-6. Epub 2010 Jul 29. Review. PMID: 20668945

Автор: Борисова Ольга, Німецький діагностичний центр св. Павла http://dclinic.com.ua/genetika/sub/test-defekt-zarascheniya-nevral-noy-trubki-dznt/.

CLOSE
Add to cart

×