Періодична нудота: що це таке?

«Періодична нудота» – не хвороба в звичному сенсі цього слова, але дуже важливий симптом, який маркує багато недуг і особливі стани (вагітність). Нудота, яка виникає без печінкових або шлункових причин, може свідчити про розвиток некрозі серцевого м’яза (інфаркт) або проблеми з внутрішньочерепним тиском, а також про гормональні розлади. І навіть якщо вас лише регулярно закачує у транспорті – це привід звернутися до лікаря, оскільки говорить про вестибулярних проблемах.

Чому виникає періодична нудота?

Найпростіші причини регулярної (періодичної) нудоти – гастрит, що починається виразка шлунка, кишкові розлади, проблеми з печінкою. Але це – очевидні причини, а чому людину може постійно нудити, якщо нічого з перерахованого немає?

Головних приводів в даному випадку п’ять:

  • токсикоз вагітних;
  • захворювання внутрішніх органів (вісцеральні);
  • порушений обмін речовин і хронічне отруєння;
  • неврологічні захворювання;
  • психічні розлади.

Всього в цих п’яти приводи до нудоти об’єднані шість десятків різних хвороб, що мають в списку симптомів нудоту.

Симптоматика періодичної нудоти

Залежно від того, до якої з п’яти груп хвороб відноситься конкретний випадок, виділяють окремі супутні періодичної нудоти обставини.

Вагітність і періодична нудота:

Гормональна перебудова, дефіцит мікро- і макронутриентов, зростаюча матка, яка тисне на внутрішні органи – ось причини, за якими вагітних нудить. Тут варто відзначити часто супутній вагітності кислотний рефлюкс (коли з шлунку в стравохід закидається шлунковий сік і / або напівпереварене їжа), а також т.зв. «Гіперемезіс» (блювоту вагітних). Часто жінок, які чекають дитину, нудить вранці в один і той же час.

Хвороби внутрішніх органів (вісцеральні захворювання) і періодична нудота:

Не тільки розвиваючийсь гастрит або виразка можуть бути причиною нападів нудоти. Синдром роздратованого кишечника, запори, дисбактеріоз або (особливо!) Пухлина обумовлюють періодичну нудоту не в меншій мірі. Сюди ж слід віднести таку хворобу, як холецистит (патологія жовчного міхура), різні вірусні гепатити і, як це не дивно, інфекції сечового міхура і сечоводу, в якості побічного ефекту викликають нудоту. Вона також може передвіщати і швидкий інфаркт міокарда.

Розлади обміну речовин, хронічне отруєння і періодична нудота:

Головними причинами нудоти в даному випадку стають кетоацидоз (підвищення кислотності через порушення обмінних процесів вуглеводів) при діабеті, завищений рівень кальцію, інтоксикація через погану роботи нирок (уремія). Іноді нудота обумовлена ​​і високими показниками гістаміну, який не тільки проводить алергічні прояви, а й відповідає за гіпервиработку шлункового соку, дратуючи т.о ШКТ.

Що стосується отруєнь, при яких токсини накопичуються, створюючи отруйний фон для життя організму – це медикаментозні отруєння (найчастіше антибіотиками) і алкоголізм. Викликає періодичну нудоту і хіміотерапія.

Неврологічні проблеми і нудота:

Найчастіше мова йде про підвищений внутрішньочерепний тиск (ВЧТ), яке проявляється в поєднанні нудоти і головного болю «сдавливающего» типу. Але може йти мова і про хвороби Меньєра, при якій в порожнині внутрішнього вуха накопичується рідина, чинячи тиску на ті самі клітини мозку, що відповідають за рівновагу і орієнтування людини в просторі. Схожі проблеми – і при вестибулярному лабіринті.

Окремо стоїть така проблема, як синдром циклічної блювоти, який в основному переслідує маленьких дітей, але зрідка зустрічається і у дорослих. Його вперше описав дитячий лікар на ім’я Семюель Гі і виникає цей синдром через порушення в роботі гіпофіза і гіпоталамуса. Пацієнта періодично рве без видимих причин, а передує цьому нудота.

Відзначимо, що «морська хвороба», при якій людину закачує у транспорті і на морі, теж є неврологічним симптомом і свідчить про вестибулярної проблематики.

Психічні розлади та прояви нудоти:

Розлади психіки не провокують нападів нудоти на фізіологічному рівні, але в ряді випадків нудота розвивається як відповідь на якесь прояв психічної хвороби. Найчастіше це булімія (патологічне обжерливість з наступною блювотою), але можна відзначити і випадки румінаціі – нав’язливого пережовування, проковтування, відрижки і знову пережовування їжі.

Періодична нудота і діагностика

Як вже говорилося, напади нудоти без видимих ​​причин не є самостійною хворобою, але сигналізують про захворювання або особливих станах. Тому, беручи до уваги скарги на регулярну нудоту, лікар фіксує, як часто хворий стикається з нудотою і як довго триває напад, які препарати людина приймає (можливо, саме вони стали причиною нудоти), чи були в недавньому минулому травми, особливо травми голови і контузії, а у випадку з жінками-пацієнтками – коли мали місце минулі місячні.

Потрібно перевірити стан очних білків хворого (гепатит), рівень рідини в його організмі, пропальпировать живіт, оцінити внутрішньочерепний тиск, дізнатися, чим переважно харчується пацієнт, провести аналізи на вуглеводний баланс і на показники гістаміну. Надалі проблема локалізується і вже виходячи з цього призначаються дослідження.

Така ретельна діагностика проводиться лікарями функціональної медицини і дозволяє знайти справжню причину періодичної нудоти і підібрати правильне, ефективне лікування. Фахівців в області функціональної медицини можна знайти в клініці FxMed.

Як боротися з періодичної нудотою самостійно?

Якщо нудота переслідує тиждень і довше, потрібно звернутися до лікаря, ні в якому разі не відтягуючи часу. Конкретне лікування призначає лікар, але є загальні принципи, яких потрібно дотримуватися:

  • займатися помірною фізичною активністю, частіше гуляти на свіжому повітрі;
  • дотримуватися правильного харчування, дієти: харчуватися дрібно, невеликими порціями і часто, обмежити жирне, смажене, швидкі вуглеводи;
  • при підготовці до вагітності і на її протязі приймати спеціальні вітамінно-Мінералні комплекси для вагітних – високоочищені, гіпоалергенні, в правильному співвідношенні, такі як Prenatal Essentials, також більше часу проводити на повітрі, відпочивати, виключити неприємні запахи і продукти зі свого оточення;
  • для нормалізації стільця, роботи шлунково-кишкового тракту в цілому і лікування дисбіозу потрібно приймати пребіотики саме з розчинної клітковини – OptiFiber Lean, так як, і без того спровоковану стінку кишечника грубою клітковиною можна пошкодити. Також в цьому випадку необхідні пробіотики в дозуванні мінімум 30 млрд і в складі мають Bifidobacterium lactis HNO19, Lactobacillus acidophilus La-14, Bifidobacterium longum Bl-05, Lactobacillus plantarum Lp-115 тільки в такому випадку можна отримати гарантований ефект, який підтверджують клінічні випробування. Цим критеріям отвечет пробиотик ProbioMax Daily DF;
  • якщо нудота викликана недостатністю діаміноксідази, також необхідний прийом OptiFiber Lean і ProbioMax Daily DF, так як глюкоманнан і вищевказані бактерії сприяють виробленню власної діаміноксідази.

При більш важкому перебігу хвороби лікар може призначити нейролептические препарати (аміназин, діазепам) або антигістамінні. Іноді добре допомагає домперидон.

Чи існує профілактика?

Оскільки періодичну нудоту можна назвати самостійною хворобою, то і профілактики для неї немає. Але зате вона є для захворювань, симптомом яких є нудота. Тому необхідно пройти хорошу діагностику, ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря і завжди тримати під рукою імбир, зелений чай, м’яту.

CLOSE
Add to cart

×